Myszka to nieodłączne urządzenie każdego zestawu komputerowego. Przydaje się także podczas pracy na laptopie. Może trudno w to uwierzyć, ale towarzyszy nam już od 1981 roku. Odpowiednio dobrana ułatwi wykonywanie zawodowych obowiązków czy rekreacyjne granie i surfowanie po internecie. Jaką mysz komputerową warto wybrać? Sprawdzamy!
Bez względu na to, czy korzystamy z komputera stacjonarnego, czy z laptopa, poręczna mysz komputerowa będzie ułatwieniem podczas wykonywania pracy. Nieodpowiednio dopasowana myszka może wyrządzić ogromne szkody, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Źle dobrane urządzenie wpływa bezpośrednio na pogorszenie się stanu nadgarstków i bywa powodem występowania bólu w stawach łokciowych. Może również prowadzić do urazów ręki związanych z RSI, które wynikają z chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien, takich jak zespół cieśni nadgarstka i łokieć tenisisty.
Przed zakupem zatem zwróćmy uwagę, w jaki sposób trzymamy mysz. Sprawdźmy swoje przyzwyczajenia oraz sposób ułożenia dłoni i palców, pozwoli nam to dobrać jak najlepszy dla siebie sprzęt. Dzięki dopasowanej myszce zwiększymy efektywność wykonywanych obowiązków i nie zaszkodzimy nadgarstkom. Szukając najlepszej myszy komputerowej, kierujmy się nie tylko ceną, lecz także zastosowaną technologią i łącznością.
Według najprostszego podziału myszy komputerowe możemy podzielić na optyczne i laserowe oraz przewodowe i bezprzewodowe.
Myszki optyczne i laserowe działają podobnie, w oparciu o system optyczny, który analizuje emitowane światło. W jakich szczegółach tkwią różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami? W myszy optycznej światło jest emitowane przez diodę LED, dzięki czemu możemy korzystać z urządzenia na różnych powierzchniach – gładkich i chropowatych. Ten rodzaj myszy właściwie nie ma żadnych elementów mechanicznych, więc wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Choć jest ona mniej precyzyjna niż mysz laserowa, to przekonuje do siebie niższą ceną.
W myszce laserowej wykorzystywane jest światło emitowane przez diodę lasera, przez co wyróżnia się lepszą precyzją. Wśród wad myszy tego typu wymienia się wyższą cenę niż w przypadku myszy optycznych i konieczność dobrania odpowiedniego podłoża – musi być ono jak najbardziej równe i twarde, a do tego o jednolitej barwie.
Z kolei największą zaletą myszek bezprzewodowych jest brak plączących się kabli. Takie modele często wybiera się do obsługi urządzeń mobilnych, na przykład tabletów i laptopów. Natomiast za wadę myszek bezprzewodowych uznaje się konieczność wymiany baterii lub ładowania ich akumulatora. Myszy przewodowe będą lepszym wyborem dla kogoś, komu zależy na precyzyjnym działaniu i minimalizacji opóźnienia urządzenia.
Podczas wyboru myszy komputerowej powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów:
dodatkowe przyciski funkcyjne – myszki mogą posiadać dodatkowe przyciski funkcyjne, które skonfigurujemy wedle własnych potrzeb w oprogramowaniu.
Zdj. główne: maar gaming/unsplash.com