Akcesoria

Dobór myszki – czym się kierować podczas zakupu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Myszka to nieodłączne urządzenie każdego zestawu komputerowego. Przydaje się także podczas pracy na laptopie. Może trudno w to uwierzyć, ale towarzyszy nam już od 1981 roku. Odpowiednio dobrana ułatwi wykonywanie zawodowych obowiązków czy rekreacyjne granie i surfowanie po internecie. Jaką mysz komputerową warto wybrać? Sprawdzamy!

Bez względu na to, czy korzystamy z komputera stacjonarnego, czy z laptopa, poręczna mysz komputerowa będzie ułatwieniem podczas wykonywania pracy. Nieodpowiednio dopasowana myszka może wyrządzić ogromne szkody, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Źle dobrane urządzenie wpływa bezpośrednio na pogorszenie się stanu nadgarstków i bywa powodem występowania bólu w stawach łokciowych. Może również prowadzić do urazów ręki związanych z RSI, które wynikają z chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien, takich jak zespół cieśni nadgarstka i łokieć tenisisty.

Przed zakupem zatem zwróćmy uwagę, w jaki sposób trzymamy mysz. Sprawdźmy swoje przyzwyczajenia oraz sposób ułożenia dłoni i palców, pozwoli nam to dobrać jak najlepszy dla siebie sprzęt. Dzięki dopasowanej myszce zwiększymy efektywność wykonywanych obowiązków i nie zaszkodzimy nadgarstkom. Szukając najlepszej myszy komputerowej, kierujmy się nie tylko ceną, lecz także zastosowaną technologią i łącznością.

Rodzaje myszek komputerowych

Według najprostszego podziału myszy komputerowe możemy podzielić na optyczne i laserowe oraz przewodowe i bezprzewodowe.

Myszki optyczne i laserowe działają podobnie, w oparciu o system optyczny, który analizuje emitowane światło. W jakich szczegółach tkwią różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami? W myszy optycznej światło jest emitowane przez diodę LED, dzięki czemu możemy korzystać z urządzenia na różnych powierzchniach – gładkich i chropowatych. Ten rodzaj myszy właściwie nie ma żadnych elementów mechanicznych, więc wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Choć jest ona mniej precyzyjna niż mysz laserowa, to przekonuje do siebie niższą ceną. 

W myszce laserowej wykorzystywane jest światło emitowane przez diodę lasera, przez co wyróżnia się lepszą precyzją. Wśród wad myszy tego typu wymienia się wyższą cenę niż w przypadku myszy optycznych i konieczność dobrania odpowiedniego podłoża – musi być ono jak najbardziej równe i twarde, a do tego o jednolitej barwie.

Z kolei największą zaletą myszek bezprzewodowych jest brak plączących się kabli. Takie modele często wybiera się do obsługi urządzeń mobilnych, na przykład tabletów i laptopów. Natomiast za wadę myszek bezprzewodowych uznaje się konieczność wymiany baterii lub ładowania ich akumulatora. Myszy przewodowe będą lepszym wyborem dla kogoś, komu zależy na precyzyjnym działaniu i minimalizacji opóźnienia urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myszy komputerowej?

Podczas wyboru myszy komputerowej powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów:

  • wygodę użytkowania – każdy z nas ma inną rękę, dlatego w sklepie sprawdzajmy, jak dany model myszy leży w naszej dłoni,
  • kółka przewijania i klik przycisków – sprawdzając mysz komputerową, która wpadła nam w oko, zwróćmy uwagę także, jak działają kółka przewijania i klik przycisków,

dodatkowe przyciski funkcyjne – myszki mogą posiadać dodatkowe przyciski funkcyjne, które skonfigurujemy wedle własnych potrzeb w oprogramowaniu.

Zdj. główne: maar gaming/unsplash.com

Polecane artykuły
AkcesoriaErgonomia

Jak wybrać idealną podkładkę do myszki, która poprawi komfort Twojej pracy?

Odkryj, jak dopasować idealną podkładkę do myszki do Twoich potrzeb i zwiększyć komfort użytkowania komputera podczas pracy.
Czytaj Więcej
AkcesoriaErgonomia

Jak wybrać idealny ekran dla twojego rzutnika - poradnik dla początkujących

Dowiedz się, jakie kryteria są najważniejsze podczas wyboru ekranu do rzutnika. Odkryj poradnik dla początkujących, który pomoże Ci zrozumieć wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *