Rozrywka

Czytnik ebook – na co zwrócić uwagę przy wybieraniu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zakupić czytnik ebooków, ale nie wiesz, jakie parametry są najważniejsze? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, aby czytanie książek było praktyczne i wygodne.

Rozmiar wyświetlacza

Podstawową kwestią jest oczywiście wielkość ekranu. Najczęściej wynosi ona 6 cali i to w zupełności wystarczy do czytania beletrystyki czy lektur szkolnych. Czytnik o takim rozmiarze wyświetlacza bez problemu zmieści się w torebce albo w plecaku, można go także wygodnie używać w trakcie podróży.

Większy ekran (np. 10 cali) przyda się osobom, które często sięgają po literaturę naukową, gdzie jest dużo wykresów i obrazów.

Światło

Wydawać by się mogło, że oświetlenie to niepotrzebny element w czytniku. Skoro urządzenie imituje papier, dlaczego miałoby świecić? Prawda jest jednak taka, że w ciemnym pomieszczeniu owa funkcja po prostu się przydaje – z tego względu zwróć uwagę, czy dany model ją posiada.

Co ważne, nie musisz martwić się, że ekran będzie raził Cię w oczy. W czytnikach ebooków nie używa się takiego podświetlenia, jak w telefonach czy w tabletach – wyświetlacz jest naświetlany od góry, co znacznie mniej męczy wzrok. W zależności od producenta stosowane jest światło automatyczne (które dostosowuje się do otoczenia), z możliwością zmiany barwy lub zwykłe, białe. 

Obsługa i sterowanie

Korzystanie z czytnika ebooków powinno być wygodne, intuicyjne i proste. Oczywiście dla każdego istotne są inne funkcje, dlatego warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas niezbędne. Najważniejsze aspekty:

  • rodzaj sterowania: dotykowe czy tradycyjne,
  • obecność modułu WiFi,
  • możliwość używania kart SD/microSD,
  • inteligentne dostosowywanie tekstu do ekranu,
  • stosunek wielkości wyświetlacza do obudowy.

Obsługa w dużej mierze zależy od systemu. W zależności od marki czytnika (np. Kindle, PocketBook, Bookeen), wygląd interfejsu, jego przejrzystość i ilość opcji w menu znacznie się różnią. Wybór najlepszego jest kwestią indywidualną.

Dostęp do ebooków

Podstawowym miejscem przechowywania plików jest oczywiście pamięć wewnętrzna urządzenia, która waha się od dwóch do nawet kilkunastu GB. Ebooki wgrywa się po podłączeniu czytnika do komputera za pomocą kabla.

Czy są inne opcje? Jak najbardziej. Modele, które posiadają dostęp do Internetu, umożliwiają na przykład połączenie się z chmurą Google (Onyx, Pocketbook), integrację z mailem albo zdalne wysyłanie plików. Kindle ma zaś wbudowany sklep, w którym można zakupić książkę i pobrać ją na urządzenie.

Dodatkowe funkcje 

Nowoczesne czytniki ebooków bardzo często posiadają dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort czytania i codziennego użytkowania sprzętu. Oto najpopularniejsze z nich:

  • audiobooki – urządzenia z wejściem słuchawkowym pozwolą na odsłuchiwanie książek,
  • słowniki – przydadzą się w momencie, w którym czytamy publikację w obcym języku i chcemy sprawdzić znaczenie danego słowa,
  • zamiana tekstu na mowę.

Warto pamiętać, że ilość funkcji wpływa na cenę sprzętu, a więc im więcej ich jest, tym więcej zapłacimy za czytnik.

Jaki model wybrać? 

Na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Decyzję trzeba podjąć samodzielnie, kierując się własnymi preferencjami, budżetem oraz wymaganiami. Na szczęście szeroka gama produktów na rynku gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Zdj. główne: Perfecto Capucine/pexels.com

Polecane artykuły
Rozrywka

Jak efektywnie korzystać z audiobooków: przewodnik dla nowicjuszy

Odkryj sekret skutecznej nauki z pomocą audiobooków. Techniki słuchania, porady na temat wyboru oraz sposoby na zwiększanie skupienia i zrozumienia treści - wszystko, co potrzebuje nowicjusz.
Czytaj Więcej
Rozrywka

Odkrywając magię kina domowego: poradnik dla miłośników filmów

Zanurz się w świecie kinematografii bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, jak stworzyć idealny domowy kącik filmowy, od sprzętu audio-wideo po optymalizację jego ustawienia - wszystko dla prawdziwych miłośników filmów.
Czytaj Więcej
Rozrywka

Xbox Game Bar – co to jest?

Z Xbox Game Bar miało do czynienia wielu użytkowników systemów Windows, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Czym jest ta opcja i dlaczego warto z niej skorzystać? Przekonajmy się!  Czym jest Xbox Game Bar?...
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *