Xbox Game Bar – co to jest?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z Xbox Game Bar miało do czynienia wielu użytkowników systemów Windows, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Czym jest ta opcja i dlaczego warto z niej skorzystać? Przekonajmy się! 

Czym jest Xbox Game Bar?

Xbox Game Bar to w gruncie rzeczy nakładka, która jest kompatybilna z większością gier komputerowych. Oprogramowanie to zostało wbudowane w systemy Windows 10 i Windows 11, a jego twórcą jest firma Microsoft. Xbox Game Bar to aplikacja na licencji Freeware. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie graczom korzystanie z różnych widżetów w czasie, gdy prowadzą rozgrywkę.

Użycie nieskomplikowanego skrótu klawiszowego, jakim jest Win + G, sprawia, że uzyskujemy dostęp do różnorodnych funkcji programu. Wśród opcji tych wymienić można nagrywanie klipów z gier, monitorowanie wydajności naszego sprzętu, czy też wykonywanie zrzutów ekranu. Jest ich jednak znacznie więcej, a poniżej nieco je przybliżamy.

Przydatne funkcje, które oferuje Xbox Game Bar

Nagrywanie i robienie zrzutów ekranu z rozgrywki

Jedną z najpopularniejszych opcji, jakie oferuje Xbox Game Bar, jest możliwość łatwego robienia zrzutów ekranu w trakcie gry czy też nagrywania jej przebiegu. Aby skorzystać z tej funkcji, należy włączyć Xbox Game Bar za pomocą wspomnianego wcześniej skrótu klawiszowego i włączyć opcję przechwytywania obrazu. Dzięki temu gracze mogą dzielić się wybranymi momentami ze swoimi znajomymi bądź też oglądać i analizować powtórki ze swoich rozgrywek. Z opcji tej korzysta również wiele osób, które w gry nie grają, jednak potrzebują czasem zapisać nagranie z tego, co dzieje się w obrębie którejś z komputerowych aplikacji.

Monitorowanie wydajności komputera

Wielu graczy docenia również możliwość zobaczenia, jak ich sprzęt sprawuje się podczas rozgrywki. Po włączeniu tego widżetu Xbox Game Bar zacznie kompilować i pokazywać poziomy wykorzystania tak ważnych części komputera, jak jego procesor, pamięć RAM czy karta graficzna. Dzięki temu w łatwy sposób można ocenić, czy wszystko działa, jak należy, czy też powinniśmy zastanowić się nad ulepszeniem naszego setupu.

Odtwarzanie muzyki ze Spotify w trakcie gry

Jest to kolejna ze szczególnie przydatnych propozycji tej aplikacji. Dzięki widżetowi Spotify można odtwarzać muzykę z tej platformy bez konieczności wyłączania bądź minimalizowania gry. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku gier, w których cały czas powinno się być skupionym. Spotify to natomiast aplikacja, która zyskała sobie już wielu miłośników, w związku z czym widżet ten trafia w gusta wielu osób.

Kontrola głośności dźwięku

Xbox Game Bar po uruchomieniu wyświetla kanały audio, które obecnie odtwarzają dźwięk na komputerze. Głośność dźwięku na każdym z nich można łatwo regulować za pomocą suwaka. Zamiast dostosowywania poziomu dźwięku w mikserze głośności Xbox Game Bar umożliwia to z poziomu gry. Jest to przydatne zarówno dla osób, które lubią jednocześnie grać w gry i słuchać muzyki, jak i tych, które często korzystają z czatów głosowych.

Znalezienie towarzyszy do gry

Niektóre z funkcji, w które wyposażony jest Xbox Game Bar, dotyczą usług społecznościowych. Są to takie opcje, jak „Społeczności Xbox”, dzięki którym można zapoznać się z nowymi znajomymi, czy też „Znajdź graczy” pozwalające na łatwe znalezienie potencjalnych kompanów do rozgrywki. Czasem zdarza się, że nikt z naszych przyjaciół nie może obecnie z nami zagrać – wtedy te usługi mogą się okazać niezwykle pomocne.

Zdjęcie główne: Anthony/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*